جایگاه فیلسوفان اسلامی در غرب

با درود .

پیشاپیش حلول ماه مبارک رمضان و ماه قران را به تمام دوستان عزیز و خوانندگان گرامی وبلاگ تبریک می گم . صرف نظر از اجر و ارزش بالای عبادت و نیایش در این ماه ، ماه رمضان بهترین فرصتی است که می توانیم در ان روح و روان خود را بازسازی کنیم و قدرت فکر واندیشه خود را با دیدی متفاوت و جهانبینی و خود شناسی بهتری نسبت به خود و جهان پیرامون خود بنگریم .

مدتی به علت مشغله و کمبود وقت وبلاگ نقاشی با کلمات را به روز رسانی نکردم که از این بابت عذر خواهی مرا بپذیرد . در این مدت کتاب چهار جلدی علم در تاریخ نوشته دکتر( جان برنال) را مطالعه می کردم و باید عرض کنم این نویسنده صرف نظر از دین و مسلکش توانسته کار بسیار بزرگی در شرح تاریخ پیدایش علم و تولید علم  در ملل گوناگون از اغاز دوران پارینه سنگی و نوسنگی بشر تا عصر حاضر انجام دهد. فصل ظهور اسلام و رابطه اسلام با علم و تولید علم و همینطور کشفیات و اختراعات مسلمانان و پایه گذاری دانش  جدیدی که تا پیش از ظهور اسلام ملتهای قبل از ان بی خبر بودند  علومی چون نور شناسی و جبر و مثلثات و علم الکحال(چشم پزشکی)و… در این کتاب عنوان شده و نشان از عظمت و شور تمدنی دارد که اسلام ان را به جهان عرضه کرد . جان برنال ایرلندی در کتاب خود به صراحت می نویسد اسلام از ابتدا دین دانش و سواد اموزی بوده  و پیشرفت مسلمانان در علم و تولید علم به خصوص در قرنهای سوم و چهارم و پنجم قمری شگفت انگیز بوده . متاسفانه گروهی جدید التاسیس سعی می کنند خلاف واقعیت را جلوه بدهند و در نطقهای بی ارزش خود هر از چند گاهی به این تمدن با شکوه هجوم می برند . مدتی پیش شخص بهرام مشیری ( یک انسان بی سواد و متعصب و همینطور بسیار حقه باز ) با اطمینان و اگاهی کامل می گوید (( مسلمانان تا کنون به هیچ اختراع و اکتشافی دست نیافته اند.)) ایشان اطلاع ندارند و نمی خواهندکه حققیت را درک کنند و از شر جهل مرکبش خلاص شود  اما طرف صحبتم با ان دسته از کسانی است که گفته های اغلب دروغ او را طوطی وار تکرار می کنند   اگر الان  بخواهیم نام جغرافی دانان و کیماگران وپزشکان و ریاضی دانان و زمین شناسان و دریا شناسان و منجمان و دها مورد دیگر که توانسته اند اختراع، اکتشاف یا نظریه در خور توجهی به جهانیان عرضه کرده اند را اینجا ذکر کنیم خود توماری خواهد شد. پس با خود بیاندیشید هدف این اشخاص از انکار و تحریف واقعییت چیست ؟ چرا از گذشته ی علمی و پیشرفت های ملتهای مسلمانان و توشه فرهنگی و هنری و اخلاقی انها در قرون گذشته وحشت دارند .؟

در اخر نظر شما را  به دیدگاه دو استاد غربی که در روزهای اخیر در مورد فلسفه اسلامی وجایگاه چندی از فلاسفه مسلمان در غرب مطرح شده را جلب می کنم. اضافه کنم که منبع خبر خبرگزاری مهر می باشد.

 

دکتر آنتونی بلک اسلام شناس معاصر و استاد تاریخ اندیشه سیاسی دانشگاه داندی اسکاتلند در مورد تفاوتهای عمده و اصلی فلسفه اسلامی و فلسفه غرب به خبرنگار مهر گفت:فیلسوفانی چون ابن سینا و فارابی توانستند آرا و اندیشه‌های افلاطون و ارسطو را در زمینه و بستری اسلامی بسط و گسترش دهند.هنر این فیلسوفان این بود که توانستند نشان دهند چگونه عقل و ایمان می‌توانند به طور مؤثری با یکدیگر ترکیب شوند.

 این استاد فلسفه در مورد تأثیرات فلسفه اسلامی بر فلسفه غرب نیز تصریح کرد: فیلسوفان اسلامی از جمله ابن سینا و فارابی در غرب شناخته شده هستند و تأثیرات زیادی بر فلسفه غرب گذاشته‌اند.

وی یادآور شد: تلاش و ابتکار فیلسوفان اسلامی در پیوند میان عقل و ایمان سرلوحه فیلسوفان غربی قرار گرفت. توماس آکوئیناس از جمله فیلسوفان مهم غرب است که متأثر از فیلسوفان اسلامی است.

 مؤلف «غرب و اسلام» در پایانیادآور شد: باید توجه داشت که فیلسوفان مسلمان بار دیگر می‌توانند آن دوران طلایی را احیا کنند و نقش مهم خود را بار دیگر در فلسفه و اندیشه فلسفی ایفا کنند.

چندی پیش نیز استاد فلسفه کالج سنت اولاف مینه‌سوتای آمریکا با اشاره به اینکه ایران سنت فلسفی گران‌سنگی دارد گفت: «ملاصدرا یکی از تأثیرگذارترین فیلسوفان اسلامی پس از قرن 17 میلادی است. » دکتر چارلز تالیافرو استاد کالج سنت اولاف مینه‌سوتای آمریکا و فیلسوف دین معاصر در مورد میزان شناخت خود از فیلسوفان ایرانی به خبرنگار مهر گفت: به این پرسش زمانی پاسخ می‌دهم که تدریس دوره پیشرفته فلسفه خاورمیانه را به اتمام رسانده‌ام. ابن سینا مهمترین فیلسوف ایرانی در تاریخ فلسفه غرب بوده است وی افزود: در این دوره آرای فیلسوفان ایرانی از جمله ابن سینا و فارابی نیز مورد بررسی قرار گرفتند. شاید بتوان گفت ابن سینا مهمترین فیلسوف ایرانی در تاریخ فلسفه غرب بوده است. مؤلف «راهنمای آکسفورد درباره الهیات» تأکید کرد: باید توجه داشت که فهم آرای فیلسوفان بزرگ قرون وسطی در مغرب زمین بدون درک و فهم آرای ابن سینا ممکن نخواهد بود. برای نمونه تا زمانی که آرای ابن سینا را درک نکنید و آثار او را نخوانید درک آرای آکوئیناس از فیلسوفان بزرگ قرون وسطی امکانپذیر نخواهد بود. متافیزیک ابن سینا تا زمان حاضر نیز اعتبار خود را حفظ کرده است.

Advertisements

9 پاسخ به “جایگاه فیلسوفان اسلامی در غرب

 1. در این که حافظ یکی از علمای بزرگ اسلام است تردیدی نیست و از اول تا آخر براساس احکام الهی زندگی کرد و هیچ‏گاه پا از دایره دستورات الهی بیرون نگذاشت و به هیچ آیین دیگری غیر از اسلام تمایل پیدا نکرد. افرادی که بهره‏ای از دانش نداشتند واشعار حافظ را می دیدند، با دیدن یک بیت، او را به آیینی نسبت می دادند. به عنوان مثال، وقتی که می دیدند حافظ می گوید: این قصه عجب شنو از بخت واژگون/ ما را بکشت یار به انفاس عیسوی (تماشاگه راز، ص 126) می گفتند حافظ تمایل به مسیحیت پیدا کرده است در حالی که اگر کسی مقدار کمی آشنایی با حافظ داشته باشد چنین نمی گوید…
  http://www.tebyan.net/literary_criticism/2009/10/12/104504.html
  نمونه ای از اشعار حافظ

  « عشقت رسد به فریاد،ار خود بسان حافظ /قرآن، ز بر بخوانی، با چهارده ، روا یت»

  « ندیدم خوشتر از شعر تو حا فظ /به قرآنی که اندر سینه، داری »

 2. ملاصدرا،مولوي،بوعلي سينا،زكرياي رازي،فردوسي،حافظ،سعدي, ،ابوريحان بيروني،خيام،جابر بن حيان ..
  اینها ایرانیان نخبه بودند که به جبر زمانه در زمان بعد از قشون کشی عربها به ایران به دنیا آمده اند و مسلمان جبری بئده اند. ضمن اینکه خیلی از اینها هم به دلیل تفکر و نقد دین مورد هجوم مذهبیون مانند شما در زمانه خود قرار گرفتند و برچسب کافر و ملحد به آنها چسبانیده شد. علم این افراد هیچ ربطی به اسلام ندارد.

 3. جِیْن اسْمیت در فصل ”اسلام و جهان مسیحیت، چنین ذکر می‌کند:

  دیر هنگامیست که پذیرفته شده که یکی از مهم‌ترین و ماندگارترین خدماتِ مسلمانانِ قرونِ-وسطی به جهان مسیحیت در دست‌رس قرار دادن آثار بزرگِ کلاسیکِ یونان و روم برای دانشمندان غربی به‌واسطه‌ی ترجمه‌های آن‌ها به عربی بود که به زبان‌های اروپایی ترجمه شدند. بیشتر آثار افلاطون و ارسطو برای اعراب شناخته‌شده بودند.

 4. [گل][گل]سلام مهربان[گل][گل][گل]
  الحق و الانصاف اپتون درخورتحسين اطلاعات اسلامي بود
  فرارسيدن ماه ضيافت الهي بر شما مهمان خداجو و مريد و عاشق الهي مبارك

  رمضان ماه مناجات ودعا
  رمضان پر بود از شور و صفا
  ماه خالص شدن از کبر و ريا
  رمضان ماه رسيدن به خدا
  اى خدا از سر احسان و کرم
  تو نگاهى به دل ما بنما
  باز کن در را به روى اين دلا
  اى که هستى در دو عالم پادشا
  من گنه کار و تو يا رب غافرى
  بر بدى ها و خطا ها ساترى
  بار الها اى اميد جان و دل
  اين دلم را کن به نورت متّصل

  دعاگويتان هستم و محتاجم به دعايتان[گل]


 5. به خشنودی ِ اهورا(=خداوند جان)مَه‌زدا(= خداوند خرد)
  با درود به آریاییان از هر ریشه و اندیشه‌ای، کامنت ِ هشتادودوم
  .
  این سخن ِ شما ، نشان‌گر ِ ناسازگاری ِ ریشه‌ای ِ اندیشه‌ی ِ من و شماست
  برای ِ نزدیکی ِ میان ِ اندیشه‌هایمان ، پیشنهاد می‌کنم این نوشتار را بخوانید ، برخی پاراگراف‌ها ، به این نقطه‌ی ِ کور ِ میان ِ من و شما ، پرداخته است.
  http://www.bfm.ir/ContentDetails.aspx?Id=209
  .
  دست در دست هم دهیم به مهر ، میهن خویش کنیم آباد

  • سلام .
   متن را خواندم . نقطه کوری که شما فرمودید من متوجه نشدم کجاست . به طور یقین بین من و شما و یا هر کس دیگری ممکنه اختلاف نظرهایی وجود داشته باشه اما حتما نقات توافقی هم هست . بله ساسانیان دارای نظام ارتشی و لشرکری بسیار مدرن و عالی بودن حتی به عقیده من ارکان و نظام ارتشی در زمان ساسانیان بسیار عالی تر و قویتر از دوران هخامنشی بوده نامه تنسر به بساری از این نکات اشاره داره


 6. به خشنودی ِ اهورا(=خداوند جان)مَه‌زدا(= خداوند خرد)
  با درود به آریاییان از هر ریشه و اندیشه‌ای، کامنت ِ هشتادویکم
  .
  اگر ایرانیان را از اسلام برداریم باز هم فیلسوفی می‌ماند ؟
  از دید ِ شما اگر اسلام به ایران یورش نمی‌آورد ، کسی به نام ِ فیلسوف یا دانشمند می‌توانست داشته باشد ؟
  .
  دست در دست هم دهیم به مهر ، میهن خویش کنیم آباد

  • سلام . نقش ایرانیان در تمدن اسلام به خصوص در فلسفه و عرفان از دیگر ملتها بسیار پر رنگ تر هستش. می توان سوال شما را اینطور نیز مطرح کرد اگر اسلام وارد ایران نمی شد ایا فیلسوف و دانشمندی یا شاعری در ایران پدید می امد . اگر اینگونه بود چرا پیش از اسلام دانشمند و فیلسوف برجسته ای در ایران ظهور نکرد ؟؟

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s