برگی از دوران فروپاشی حکومت ساسانیان

بررسی دوران انحطاط حکومت ساسانی نشانده اوج هرج ومرجی ایست که تقریبا تمام حکومتهای قبل و بعد ساسانیان ان را تجربه کرده بودند . پایه و ستون نظام ساسانی در ادامه حکومت دچار آفتهایی گردید و ستون محکمی که میبایست برپا دارنده این نظام شود مقدمات سقوط آن را در اثر قدرت فزاینده روحانیون زرتشتی و دستدرازی آنها به ادیان دیگر و دخالت در عزل و نصب شاهان و نیز مواجهه با نهضتهای بزرگ همچون نهضت مزدک و نیز آزار عیسویان ایران و ارمنستان و همچنین سرکوبی و قتل مانی و پیروانش تضعیف گردید و سرانجام فروپاشی سلسله ساسانی را در بر داشت. یکی از پادشاهان این دوران اذرمیدخت است.

اذر میدخت زنی بود بسیار زیبا اما در عوض بی‌رحم و بی‌عاطفه. روزی که به حکومت رسید؛ گفت: «روش من همان است که پدرم ـ خسرو ـ داشت و هر که روی برتابد خونش را بریزم.»
به طور مشخص از زندگی و برنامه‌های این شاه بانوی ایران چیز زیادی مشخص نیست، مگر این که فرمانده سپاه ایران ـ فرخزاد ـ که عاشق او شده بود؛ از او طلب ازدواج می کند . اذرمیدخت در جواب وی می نویسد : ملکه ای را نشاید که خود را به زنی دهد، هرگاه خواهی که به من برسی شب به نزد من بیا.
اما چون فرخزاد بر درخواست‌ش پافشاری می‌کند؛ حیله‌گرانه او را به قصر دعوت می‌کند و در فرصت مناسب گروهی از نگهبانان بر سرش می‌ریزند و او را می‌کشند.
فرزند این سردار که رستم فرخزاد نام داشت. [رستم فرخزاد همان سرداری است که در جنگ قادسیه فرمانده سپاه ساسانی بوده.] وقتی می‌فهمد چه ستمی بر پدرش رفته است، همراه سپاه به سوی پایتخت می آید و اذر میدخت را می‌کشد و سعی می کند با همکاری دیگر اشراف و فرماندهان سپاه، سناریوی جستجوی شاهزاده‌ای برای پاشاهی ایران را پیگیری کند. با ادعایی عجیب و مشکوک یزدگرد سوم از فرزندان خسرو معرفی شد و وی را پادشاه ایران معرفی کردند. بنا بر سنت ساسانیان شاهان باید از خاندان سلطنتی باشند .نکته قابل ذکر این است که بر اساس روایات موجود خسرو پرویز داری سه زن به نام های( شیرین، گردیه و مریم) بوده و یزدگرد سوم فرزند هیچکدام از انها نبوده. یعقوبی ذکر میکند که یزدگرد پس از در امیختن خسرو پرویز با زنی حجامتگر به دنیا امد .

با استناد به کتاب تاربخ بعقوبی و ایران در زمان ساسانیان

 

Advertisements

4 پاسخ به “برگی از دوران فروپاشی حکومت ساسانیان

    • همانطور که گفته شد یزدگرد فرزند هیچکدام از همسران خسرو پرویزنبوده . بنا به گفته فردوسی خسرو پرویز 2000 کنیز و به نقل ویل دورانت 3000 کنیز داشته .

  1. بنابر نسکهای موجود از دوران هخامنشیان / ملت ایران و ملتهای همجوار هنگامی که علیه کورش شورش کردند بوسیله چاپار همدیگر را از اخرین تظاهراتها و اخرین رویدادها مطلع می کردند. دستگاه حکومتی کورش در اولین اقدام تمام چاپار های ضد نظام را فیلتر کرد.
    بنابر یاداشتهای سرخپوستان پاسارگاد

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s